Žena bjelkinja, stara oko pedeset godina, ulazi u avion i doznaje da bi trebala sjediti pokraj jednog Afroamerikanca.

Vidno uznemirena pozove stjuardesu.

Stjuardesa : – U čemu je problem, gospođo?

Bijela žena: – Zar ne vidite? Smjestili ste me pored jednog crnca!!! Nezamislivo mi je sjediti pored jednog od tih… tih odvratnih ljudi. Dajte mi drugo mjesto, molim vas!!

Stjuardesa: – Čini mi se da su sva mjesta zauzeta. Provjerit ću ima li koje slobodno mjesto.

Stjuardesa se udaljila i vratila nakon nekoliko minuta:

- Gospođo, u ekonomskoj klasi nema mjesta. Imamo još jedno jedino mjesto u prvoj klasi.

Prije nego je gospođa uspela izustiti i jednu jedinu riječ, stjuardesa nastavi:

- U našoj aviokompaniji je gotovo nedopustivo da putnik iz ekonomske klase sjedi u prvoj klasi. Ali, isto tako, bilo bi skandalozno siliti nekoga da sjedi pored osobe koja je ispod svih nivoa.

Zatim se okrene njenom suputniku i reče:

- Dakle, gospodine, ako želite, uzmite svoju ručnu prtljagu i premjestite se u prvu klasu.

Putnici koji su slušali ovaj razgovor spontano su počeli pljeskati stjuardesi.

POUKA: Jednom prilikom kada je Albert Einstein došao u Sjedinjene Američke Države, pitali su ga koje je rase. A on je odgovorio: „Ljudske!“.

NE SUDI DRUGE, NE UZDIŽI SE, BUDI ČOVJEK I VOLI SVE LJUDE.

ZRNCA MUDROSTI:

OSJEĆAJNI RAZVOJ

• Otvoren je suradnji sa svakim, bez predrasuda prema socijalnim razlikama, kulturi i stilovima života, ali uz razumnu procjenu rizika.

• Razvija osjećaj za društvenu, ekonomsku i spolnu ravnopravnost, zauzima se za potlačene i obespravljene.

DUHOVNI RAZVOJ

• Povezuje poruke svoje Vjere sa svakodnevnim osobnim i društvenim životom.

IZVOR: